DOPORUČENÍ PRO PŘÍPRAVU DUBOVÝCH SUDŮ K POUŽITÍ

DOPORUČENÍ PRO PŘÍPRAVU DUBOVÝCH SUDŮ K POUŽITÍ

 

Před použitím k plnění dubových sudů a kádě je nutné je umýt. Dubové dřevo je nasyceno velkým množstvím aromatických, vkusných, konzervačních, antiseptických a dalších užitečných látek. Nový produkt má je velmi vysokou koncentraci, proto musíte naplnit barel až po okraj obyčejnou studenou vodou z kohoutku nebo studny. Musíte vyměnit vodu jednou denně nebo každý druhý den, dokud voda přestane zhnědnout. Poté, když voda z dubového produktu stane průhlednou, musí být sud opařen vroucí vodou. Nalijte vroucí vodu do sudu (čím více, tím lépe) a převalte ji tak, aby horká voda navlhčila všechny stěny sudu.

DŮLEŽITÉ!!! Je zakázáno vychladnout vroucí vodu v sudu, protože pokud jsou v místnosti cizí zápachy (benzín, barvy, cigaretový kouř a t. d.), dub je může vtáhnout do sebe.

Po použití sudy na víno je nutno promyt roztokem sody (200 gramů na 10 litrů vody) a mnohokrát se propláchnout vodou. Pokud byl bednářský produkt namočen nebo byl používán, nemůže být skladován bez tekutiny. Naplňte trochu vody (stačí 1 litr), pak sud nevyschne. Musíte vyměnit vodu alespoň jednou za měsíc a lépe – jednou za dva týdny. Pokud jste si zakoupili dubový sud, ale ještě ho nepoužíváte, umístěte jej na vlhké a chladné místo (sklep) tak, aby si ve dřevu zachovalo přirozenou vlhkost déle. Nejlepší je uchovávat víno a koňak ve vlhkých místnostech – sklepech, kde bude vypařování produktu (tzv. Andělův podíl) minimální (5-10% ročně). Pokud do bytu umístíte sud koňaku, zejména do blízkosti baterie, pak může odpařování za rok dosáhnout 50-70%. Čím menší je objem sudu, tím větší je kontakt kapaliny s dubovým povrchem, tím rychlejší produkt dozrává, ale také větší procent odpařování.

Takže si určujete objem podle svých potřeb.

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.. Více informací zde.