Tipy na péči o litinové nádobí

Litinové nádobí je nejpevnější a nejodolnější. Jeho spolehlivost je známá po celém světě. V péči to není nijak náladové, ale aby se předešlo určitým problémům při používání, doporučujeme čištění po každém vaření, které zahrnuje tři jednoduché kroky.

1 - Vyčistěte:
Umyjte litinové nádobí teplou vodou s trochou saponátu. V případě potřeby použijte k mytí nádobí kartáč nebo žínku. Pokud jsou částice jídla připálené a silně přilnuté k povrchu, nalijte do nádobí vodu a vařte 3-5 minut.
Ochlaďte a vydrhněte kartáčem nebo škrabkou na nádobí. Očistěte povrch nádobí od zbytků jídla a opláchněte mycí prostředek.

2 - Vysušte to:
Čisté nádobí otřete ručníkem a důkladně osušte. Nenechávejte na něm vlhkost, aby se zabránilo vzniku rzi.

3 - Smažte:
Smažte tenkou vrstvu suchého nádobí s olejem zvenku i zevnitř. Zároveň byste neměli nanášet velké množství oleje – nádobí bude lepkavé. Přebytečný olej lze snadno odstranit papírovou utěrkou nebo ubrouskem.

Často kladené otázky:

Je možné namáčet litinové nádobí?
Ne! Beze všeho. Dlouhodobý kontakt litinového nádobí s vodou povede k tomu, že se na něm objeví rez. Pokud jsou částice jídla připálené a silně přilepené k povrchu, je lepší nalít do nádoby vodu a vařit 3-5 minut, vychladnout a otírat kartáčem nebo škrabkou na nádobí. To bude stačit k úplnému vyčištění vašeho litinového nádobí.

Je možné k čištění litinového nádobí použít běžný saponát na nádobí?
To je možné. Malé množství jemného mycího prostředku vaše litinové nádobí vůbec nepoškodí. Vysoká koncentrace mýdla povede k nadměrnému smývání ochranné vrstvy. Ale vždy to můžete obnovit.

Je možné použít kovovou škrabku na čištění litinového nádobí?
K čištění litinového nádobí od silného znečištění v důsledku vaření můžete použít běžnou škrabku na nádobí - nylonovou nebo ocelovou. K čištění od rzi je možné před obnovou nátěru očistit speciálním kovovým kartáčem nebo škrabkou.

Je možné litinové nádobí mýt v myčce?
Litinové nádobí nemyjte v myčce. Prostředky do myček jsou příliš agresivní pro přirozený povlak litinového nádobí a takový způsob mytí povede k destrukci ochranné vrstvy.