Pokud potřebujete pomoc s vytvořením objednávky. Neváhejte, rád pomůžu 605 105 026 - Viktor

Jak připravit tandoor na práci

Pozor – první zapálení! Zvláštní pozornost věnujte prvnímu zapálení tandooru, při kterém se tvoří dilatační spáry v podobě pavučinových trhlin. Teplota se musí zvyšovat pomalu, nejprve pomocí dřevěných třísek a malého palivového dřeva. Tím se sníží počet trhlin, což v budoucnu zajistí rovnoměrnou expanzi tandooru při zahřívání. Použité palivové dřevo není jehličnaté, bez obsahu pryskyřice. Jedná se o dub, buk, habr, akát, bříza, můžete přidat trochu ovocných stromů.

Chcete-li připravit tandoor na práci, musíte nejprve:
1. nainstalujte tandoor na pevný, stabilní základ nebo nainstalujte dlažební desky (cihly) pod nohy na trávníku
2. naložte suché třísky do vnitřku tandooru a zapalte, přidejte standardní polena. Když palivové dříví vzplane, zavřete horní kryt bez uzávěru. Pro první zapálení stačí naložit 30% tandooru. Přidávejte větší polínka a udržujte oheň alespoň 40 minut.
3. Zpočátku je vnitřek tandyru černý, začouzený. Ale postupně, jak se stěny prohřívají, saze vyhoří a stěny zůstanou čisté. 
4. Po dohoření plamene je možné uhlíky z tandyru odstranit nebo je tam ponechat. Pokud se chystáte péct např. kuře, ze kterého bude odkapávat tuk, je lepší uhlíky odstranit, aby nedošlo k jejich vznícení. Při přípravě špízů uhlíky na dně většinou nevadí.
5. Do rozpáleného tandyru vložte připravený pokrm a zavřete všechny otvory - dvířka pro přívod vzduchu, víko i čepičku. Potom už se můžete těšit na svoji první pochoutku z tandyru!