Pokud potřebujete pomoc s vytvořením objednávky. Neváhejte, rád pomůžu 605 105 026 - Viktor

NÁVOD NA POUŽITÍ DUBOVYH SUDŮ A SOUDKŮ

Před použitím k plnění dubových sudů je nutné sudy umýt. Dubové dřevo je nasyceno velkým množstvím aromatických, vkusných, konzervačních, antiseptických a dalších užitečných látek. Nový produkt má velmi vysokou koncentraci, proto musíte sud naplnit až po okraj obyčejnou studenou vodou z kohoutku nebo ze studny. Musíte vyměnit vodu jednou denně nebo každý druhý den, dokud voda přestane zhnědnout a sud prosakovat. Sud není lepený, takže vám začne na některých místech prosakovat. To je normální jev, není třeba se bát a sud okamžitě reklamovat. Do 5-10 dnů se sud uzavře, zacelí a již nebude prosakovat. Poté, když se voda stane průhlednou v dubovém sudu, musí být sud opařen vroucí vodou. Nalijte vroucí vodu do sudu (čím více, tím lépe) a převalte ji tak, aby horká voda navlhčila všechny stěny sudu. (POZOR!!! Pokud je sud navoskován, nelze použít horkou vodu. Tento krok raději přeskočte.)

DŮLEŽITÉ!!! Před nalitím alkoholu do sudu se ujistěte, že sud přestal prosakovat a je zvenku suchý!!!!!

Po použití sudů na víno je musíte promyt roztokem sody (200 gramů na 10 litrů vody) a taky mnohokrát propláchnout vodou.

Pokud byl sud používán, už nemůže být skladován bez tekutiny. Naplňte jej trochu vodou (stačí 1 litr), takhle sud nevyschne. Musíte vyměnit vodu alespoň jednou za měsíc nebo raději jednou za dva týdny.

Pokud jste si zakoupili dubový sud, ale ještě jej nepoužíváte, umístěte sud na vlhké a chladné místo (sklep) tak, aby si dřevo zachovalo přirozenou vlhkost.

Nejlepší je uchovávat sud naplněný alkoholem ve vlhkých místnostech – sklepech, kde bude vypařování produktu (tzv. andělův podíl) minimální (5-10% ročně). Pokud do bytu umístíte sud pálenky, zejména do blízkosti baterie, pak může odpařování za rok dosáhnout až 50-70%.

Čím menší je objem sudu, tím větší je kontakt kapaliny s dubovým povrchem a tím rychleji produkt dozrává, ale také se zvýší procento odpařování.

 

Zdroj: Internetový obchod „EkoNádobí“

Autor:  Viktor Mykhailiuk