Pokud potřebujete pomoc s vytvořením objednávky. Neváhejte, rád pomůžu 605 105 026 - Viktor

Tipy pro používání litinového nádobí

Aby Vám litinové nádobí správně sloužilo, doporučujeme dodržovat tato pravidla používání. Jejich dodržováním ušetříte nádobí před rzí a dalšími problémy.

 

1. Před použitím pomalu předehřívejte litinové nádobí.

2. Litinové nádobí lze používat na následujících zdrojích tepla: indukční, halogenové, elektrické a plynové trouby.

3. Vyberte zdroj tepla, který odpovídá velikosti vašeho litinového dna nádobí.

4. Pokud používáte indukční varnou desku, předehřejte litinové nádobí na nízký stupeň po dobu asi 5 minut. Teplotu pak můžete podle potřeby zvýšit.

5. Litinové nádobí můžete také vložit do trouby* (kromě modelů s dřevěnými držadly). Maximální teplota 260°C / 500°F.

6. Litinové nádobí doporučujeme po každém použití vyčistit a naolejovat.

7. Nádobí potřete rostlinným olejem, pomalu jej zahřejte na sporáku a přebytečný olej odstraňte papírovou utěrkou nebo ubrouskem. To vytváří ochrannou vrstvu, která zlepšuje nepřilnavé vlastnosti.

10. Na začátku používání litinového nádobí doporučujeme nevařit příliš kyselé a tekuté pokrmy, dokud se na povrchu nevytvoří hustá ochranná vrstva. K tomu stačí vařit s olejem a dodržovat doporučení pro péči o nádobí. Potraviny, které jsou příliš kyselé, jako jsou rajčata, ocet, víno, boloňské omáčky, omáčky marinara, citronová šťáva nebo bobule, mohou při dlouhodobém vaření poškodit přirozený ochranný povlak nového litinového nádobí.

11. Litinové výrobky jsou žáruvzdorné, lze je tedy použít na gril nebo grilování.

12. Těžké modely litinového nádobí jsou vybaveny přídavnými madly a oky, aby bylo možné nádobí zvednout dvěma rukama. Takže vám nespadne a můžete s ním bezpečně pohybovat.

13. Před čištěním vždy nechte litinové nádobí vychladnout. Horké litinové nádobí, které se dostane pod studenou vodu, může při prudkém poklesu teploty prasknout.

14. Nádobí čistěte teplou vodou, mýdlem a měkkou houbou nebo kartáčem. V případě potřeby můžete použít škrabku na nádobí.

15. Pokud se jídlo lepí na nádobí: Nalijte trochu vody, povařte 2-3 minuty, nechte vychladnout a omyjte, jak je popsáno výše.

16. Důkladně osušte a před odložením se ujistěte, že je nádobí zcela suché a naolejujte je.

17. Nedoporučuje se používat myčku nádobí. Moderní mycí prostředky do myček jsou příliš agresivní a mohou poškodit ochrannou vrstvu mastnoty na povrchu litinového nádobí.

Koupit litinové nádobí

Koupit Litinové pánve

Koupit Litinový hrnec

Zdroj: Internetový obchod „EkoNádobí“ 

Autor:  Viktor Mykhailiuk