ekonadobi.com na Firmy.cz

Návod na použití pro keramiku

 

Pravidla pro používání keramického nádobí z červené hlíny


Keramické nádobí se používá k vaření jídla od starověku. Pokrmy v hliněných nádobách jsou chutnější a zdravější než v běžných pokrmech. Vaření v hliněných nádobách je významným šetřičem času a výsledkem je stále chutná a šťavnatá jídla.

Při přípravě jídla v hrnčířské hlíně z červené keramiky je třeba dodržovat několik pravidel:
- Pokud jsou nádobí nová a nikdy nebyla použita, namočte je do studené vody po dobu 1 hodiny.
- Drtič drátů nebo hrubý kartáč a abrazivní houby mohou povrch poškrábat. K čištění nádobí je proto lepší použít měkkou houbu.
- Hrnce nejsou vhodné do myčky.
- Než začnete vařit, namočte hrnec nebo misku na 15 minut do studené vody. Póry nádobí absorbují vlhkost a zjemňují jídlo.
- Výrobky z hlíny netolerují náhlé výkyvy teploty.
- Hliněný hrnec vždy vložte do studené trouby a postupně zvyšujte teplotu. Ve vyhřívané troubě může prasknout.
- Doporučujeme vyjmout hrnec z trouby 5 - 10 minut před tím, než je pokrm připraven, protože i mimo troubu bude pokračovat v vaření kvůli vlastnostem hrnce.
- Při přípravě jakéhokoli pokrmu v keramických nádobách můžete místo hliněných víček použít víka na těsto, které se díky nasycení vůní produktů a koření stane velmi chutným chlebem.
- Kapalina přidaná během vaření musí být horká, aby stěny hrnce nepraskly. Pokud při pohledu na již ohřátý pokrm zjistíte, že v polévce není dostatek vývaru nebo že je omáčka příliš hustá, přidejte tekutinu, ale pouze horkou,  studená strana pokrmu může prasknout.
- Ze stejného důvodu neumisťujte hrnce z trouby, mikrovlnné trouby nebo trouby na příliš chladný povrch. To nejlepší, na co si vzpomenete, je nechat jej mírně vychladnout na dřevěném stojanu nebo prkénku.
- Jídlo si můžete péct v kameniny jakéhokoli tvaru, ani určeného k pečení na první pohled: v misce, misce, šálku, talíři.
- Mnoho potravin můžete dát do hrnce syrové, perfektně se uvaří v hrnci z červené hlíny, stačí jen mírně prodloužit dobu vaření.
- Po aplikaci naplňte hrnce teplou vodou po dobu 15 - 20 minut, poté umyjte měkkou houbou a osušte.

POZOR !!! Vaření  je MOŽpouze:
- v troubě,
- v mikrovlnné troubě
- v troubě, ale pouze bez otevřeného ohně.
- v tandoori, ale jakmile dosáhne požadované teploty a je připraven k použití a vaření

Drazí zákazníci! Dodržujte pravidla vaření! Pak vám keramické pokrmy z červené hliny budou sloužit po dlouhou dobu a chuťové vlastnosti vašich oblíbených pokrmů budou obzvláště chutné, a co je nejdůležitější - zdravé!