Pokud potřebujete pomoc s vytvořením objednávky. Neváhejte, rád pomůžu 605 105 026 - Viktor

Návod na použití pro keramiku

Naše kvalitní nádobí je plně funkční a použitelné. To samozřejmě platí pro veškeré naše kuchyňské náčiní.
Bohužel historická věrnost naráží na řadu hygienických předpisů a zákonů. Tyto zákony jsou často velice přísné a některé nelze jen tak jednoduše splnit. V dalších případech nejde o samotné atesty, ale především o historickou věrnost, která by splněním přísných (a mnohdy nesmyslných) podmínek utrpěla. A to je už pro nás nepřijatelné!
Proto vždy musíte daný výrobek brát pouze jako dekorační! A jako dekorační jej také kupujte. Tohle neplatí pouze v případě, když je u daného výrobku přímo zmíněn hygienický atest. Využití daných výrobků ke kuchyňskému použití je tedy pouze na vaše osobní odpovědnost a my je k tomuto účelu oficiálně nemůžeme doporučit.
Pokud se ale takhle rozhodnete, budete moci využívat tyto výrobky k vaší plné spokojenosti, tak jako tomu činili i naši předkové po tisíce let. Přesto je nutné dodržovat některé nezbytné (a rozumné) hygienické zásady.

Pravidla pro používání keramického nádobí z červené hlíny
Keramické nádobí se používá k vaření jídla od starověku.
Při přípravě jídla v hrnčířské hlíně z červené keramiky je třeba dodržovat několik pravidel:
- Pokud jsou nádobí nová a nikdy nebyla použita, namočte je do studené vody po dobu 1 hodiny.
- Drtič drátů nebo hrubý kartáč a abrazivní houby mohou povrch poškrábat. K čištění nádobí je proto lepší použít měkkou houbu, ocet, případně chloramin.
- Hrnce nejsou vhodné do myčky.
- Než začnete vařit, namočte hrnec nebo misku na 15 minut do studené vody. Póry nádobí absorbují vlhkost a zjemňují jídlo.
- Výrobky z hlíny netolerují náhlé výkyvy teploty.
- Hliněný hrnec vždy vložte do studené trouby a postupně zvyšujte teplotu. Ve vyhřívané troubě může prasknout.
- Doporučujeme vyjmout hrnec z trouby 5 - 10 minut před tím, než je pokrm připraven, protože vaření i mimo trouby bude pokračovat dál kvůli vlastnostem hrnce.
- Při přípravě jakéhokoli pokrmu v keramických nádobách můžete místo hliněných víček použít víka na těsto, které se díky nasycení vůní produktů a koření stane velmi chutným chlebem.
- Kapalina přidaná během vaření musí být horká, aby stěny hrnce nepraskly. Pokud při pohledu na již ohřátý pokrm zjistíte, že v polévce není dostatek vývaru nebo že je omáčka příliš hustá, přidejte tekutinu, ale pouze horkou, protože studená strana nádobí může prasknout.
- Ze stejného důvodu neumisťujte hrnce z trouby nebo mikrovlnné trouby na příliš chladný povrch. To nejlepší, na co si vzpomenete, je nechat jej mírně vychladnout na dřevěném stojanu nebo prkénku.
- Jídlo si můžete péct v kameniny jakéhokoli tvaru, i když na první pohled nejsou určené k pečení: v misce, šálku, talíři atd.
- Mnoho potravin můžete dát do hrnce surové, perfektně se uvaří v hrnci z červené hlíny, stačí jen mírně prodloužit dobu vaření.
- Po použití naplňte hrnce teplou vodou po dobu 15 - 20 minut, poté umyjte měkkou houbou, octem případně chloraminem a osušte.

POZOR!!! Vaření  je MOŽNÉ pouze:
- v troubě, pouze bez otevřeného ohně
- v mikrovlnné troubě
- v tandoori, ale pouze když dosáhne požadované teploty a je připraven k použití a vaření

Milí zákazníci! Dodržujte pravidla vaření! Pak vám keramické nádobí z červené hlíny bude sloužit po dlouhou dobu a chuťové vlastnosti vašich oblíbených pokrmů budou obzvláště chutné, a co je nejdůležitější - zdravé!

Zdroj: Internetový obchod „EkoNádobí“

Autor:  Viktor Mykhailiuk