Pokud potřebujete pomoc s vytvořením objednávky. Neváhejte, rád pomůžu 605 105 026 - Viktor

CO JE ZAKÁZÁNO DĚLAT ZE SUDEM!!!!

Přátelé, kvalita a chuť vašeho hotového nápoje závisí na mnoha faktorech: dobré suroviny, správná destilace a kompetentní stárnutí v sudu. K sudům máme zvláštní přístup, takže vám rádi řekneme, jak s nimi zacházet a proč. 

- NEVRTÁVEJTE další otvory do sudu. Čím více otvorů má dřevěný sud, tím bude větší podíl andělů a pravděpodobnost úniku tekutiny z něho.

- NEVRTÁVEJTE otvory do sudu mezi dužin! Otvor smí být pouze v jedné dužině, jinak dřevo začne praskat.

- NEVOSKUJTE sud, dokud nedojde k namáčení. Takhle jej předem připravíte o příležitost být nasycen správným množstvím vlhkosti.

- NEZAKRÝVEJTE celý sud voskem! Zaprvé to naruší správnou výměnu plynu v nápoji, jinak se stejným úspěchem jej můžete nalít do skleněné nádoby s dřevěnými štěpky. Zadruhé, při zakrytí celého sudu se vosk může dostat pod obruče. Tím se obruče mohou pohnout a pak se nehodiť na své místa, protože sud se stane příliš kluzkým pro kov. Pokud považujete za nutné voskovat sud, dělejte to pouze podél konců dužin- tímto způsobem snížíte podíl andělů, aniž byste narušili výměnu plynu a nenechali obruče na místě.

- NEDOVOLTE, aby se sud dostal do kontaktu s lakem, barvami nebo jinými chemickými sloučeninami. Dub dokonale pohlcuje všechny chutě a pachy do sebe a pak ho dává k pití. Přinejmenším bude chuť nápoje zkažená, nanejvýš - vaše zdraví. Nepodstupujte takové riziko!

- NEPLŇTE sud s nápoji, které by mohly způsobit nadměrný tlak v sudu! Patří mezi ně: pivo, kvas, mladé víno atd. Sud není navržený pro tlak, který tyto nápoje mohou vytvořit - nemůžete jít proti fyzice! Pokud ale opravdu chcete takové nápoje skladovat v sudech, upozorněte nás při objednávce, že potřebujete sud na pivo nebo kvas. V tomto případě vyrobíme zesílenou dužinu a přidáme pár obručí navíc.

- NENECHÁVEJTE sud v kritických podmínkách! Pro skladování jsou velmi důležité dva faktory - teplota a vlhkost. Ideální teplota je 14-18 stupňů. Pokud je teplota nižší, pak se všechny procesy zrání nápoje zpomalí, pokud je teplota vyšší, nápoj se vypařuje rychleji, než je nutné (zvyšuje se podíl andělů). Také vysoké teploty mohou významně snížit stupeň nápoje, protože alkohol se odpaří, jako prvý.
Vnitřní vlhkost by měla být alespoň 70-75%. Nižší vlhkost vysuší vnější část sudu, což může způsobit netěsnosti. Chcete-li udržovat vlhkost, můžete dát na sud navlhčený utěrák a vyměnit jej, když se usuší, nebo uměle zvlhčit vzduch. Například pomocí zvlhčovače vzduchu.
Ideálním pokojem ke skladování by byl přirozeně sklep nebo suterén.

- NEDÁVEJTE do sudu více než 65% alkoholu! V takovém nápoji je podíl alkoholu příliš vysoký, což zaprvé příliš vysušuje sud, zadruhé je alkohol moc tekutý a existuje vysoká pravděpodobnost jeho úniku ze sudu. Zejména by se mělo pamatovat na to, že skladování za podmínek nízké vlhkosti obsah alkoholu dále zvýší. Pokud opravdu chcete drink s tóny dubu, ale chcete ponechat sílu alkoholu více než 65-70%, dubové sudy mohou být dobrou alternativou.
Sud není pro každého. Pouze pro ty, kteří vědí, co chtějí, a jsou připraveni usilovat se o výsledek!