Popis
Pokyny pro přípravu 25 litrů cukerného kvasu:
-
Vymyjte 30 litrovou kvasnou nádobu horkou vodou. Pokud není silně znečištěná, dezinfikace není nutná. Označte na nádobě přesnou úroveň objemu 25 litrů, pokud na ní není vlastní stupnice.
-
Nalijte do nádoby 5 litrů vařící vody a přidejte 6 kg cukru. Míchejte směs, dokud se cukr zcela nerozpustí.
-
Doplněním směsi studenou vodou (15-20°C) do objemu 25 litrů vytvořte rovnoměrný cukerný roztok. Důkladně promíchejte, aby byl cukerný roztok stejnorodý v celém objemu. Výsledná směs by měla mít teplotu 25-30°C (tato teplota je důležitá pro správné přidání kvasnic).
-
Pokud má směs správnou teplotu, přidejte balení kvasnic a míchejte, dokud se kvasnice zcela nerozpustí. Směs by měla mít mléčný vzhled bez viditelných hrudek.
-
Nechte směs kvasit při pokojové teplotě (ideálně 20-25°C) po dobu 3-5 dní. Během tohoto období kvasina fermentuje a vytváří alkohol.
-
Je možné nechat směs kvasit i při okolní teplotě mezi 25 a 30°C, což zkrátí dobu kvašení (cca 2 dny), ale může způsobit vznik více těkavých látek a nečistot. Naopak při kvašení při teplotách nižších než 18°C se doba kvašení prodlouží na 7 dní.
-
Pokud chcete použít kvas do ovocného kvasu, posypte povrch kvasu a důkladně promíchejte.
-
Kvašení je ukončeno, když kvas přestane aktivně pracovat a bublat.
Nyní jste připraveni vychutnat si domácí cukerný kvas, který jste vyrobili svými vlastními rukama. Pamatujte, že přesně dodržování pokynů a správná teplota jsou klíčové pro dosažení nejlepších výsledků.
DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: Abyste předešli nebezpečí roztržení kvasné nádoby v důsledku tlaku, je důležité správně uzavřít nádobu a použít kvasnou zátku.
Dbejte vždy na to, aby ve kvasné nádobě byl ponechán minimálně 1/5 volného prostoru. Pokud není dostatečně volného prostoru, kvasnice nemají dostatek místa pro kvašení. Naopak, při nedostatečném množství volného prostoru se může kvasná nádoba roztrhnout nebo při bouřlivém kvašení může kvas vytečt z nádoby.
Důkladně dodržujte také teplotu uvedenou v návodu. Správná teplota je klíčová pro správný průběh kvašení a dosažení požadovaných výsledků.
Buďte opatrní a pečliví při manipulaci s kvasem a kvasnou nádobou. Dodržováním těchto pokynů minimalizujete riziko případných nebezpečí a zajistíte úspěšné kvašení vašeho produktu.
Pokyny pro založení velkého objemu cukrového kvasu:
pro 100 litrů: 4 balení kvasnic, 32 kg cukru
pro 200 litrů: 8 balení kvasnic, 48 kg cukru
pro 250 litrů: 9 balení kvasnic, 60 kg cukru
pro 300 litrů: 10 balení kvasnic, 72 kg cukru
pro 350 litrů: 11 balení kvasnic, 84 kg cukru
pro 400 litrů: 12 balení kvasnic, 96 kg cukru
pro 450 litrů: 13 balení kvasnic, 108 kg cukru
pro 500 litrů: 14 balení kvasnic, 120 kg cukru
pro 600 litrů: 15 balení kvasnic, 144 kg cukru
pro 700 litrů: 16 balení kvasnic, 168 kg cukru
pro 800 litrů: 17 balení kvasnic, 192 kg cukru
pro 900 litrů: 18 balení kvasnic, 216 kg cukru
pro 1000 litrů: 19 balení kvasnic, 240 kg cukru
TIP PRO ZLEPŠENÍ KVALITY:
Po kompletním dokvašení rmutu (ověřte pomocí hustoměru) vyčkejte, až se stane zcela čirým. Poté můžete použít násosku (odtahovací trubku) k odčerpání rmutu, ale ponechte ve fermentační nádobě veškeré kvasinky a nečistoty. Tím dosáhnete velmi čistého rmutu bez přítomnosti kvasinek při destilaci.
Rmut by se sám měl vyčistit během jednoho až dvou dnů. Pokud chcete proces urychlit, můžete přidat čiřící prostředky nebo umístit rmut na chladné místo. Pokud je rmut zakalený, může se při styku s ohřívacím tělesem zahřát a způsobit nežádoucí hořkou chuť. Abyste tomu předešli, je důležité použít velmi čistý rmut.
Pro snížení hořké chuti je možné provádět ohřev rmutu šetrným způsobem, například přidáním Raschigových kroužků do ohřívače. Další možností je použití dvouplášťového varného kotle a ohřívání rmutu pomocí horké vody, nikoli přímo zdrojem tepla.
Všeobecně platí, že pro dosažení co nejlepší kvality je důležité použít co nejčistší rmut.
Hmotnost | 0.9 kg |
Brand: | Prestige |
Druh kvasu: | Cukerný kvas, Ovocný kvas, Obilný,bramborový kvas |
Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.