Pokud potřebujete pomoc s vytvořením objednávky. Neváhejte, rád pomůžu 605 105 026 - Viktor

LITINOVÉ NÁDOBÍ: MIMO MÓDU A KONKURENCI


 

Mladým hospodyňkám připadá litinové nádobí jako přežitek z dob babičky. Těžký, nejčastěji černý, s nepohodlnou rukojetí - proč to potřebujete, když moderní analogy vypadají nesrovnatelně atraktivněji? Ale zkušené hospodyňky se nikdy nerozejdou s litinovou pánví nebo kastrolem. Spolehlivější nádobí ještě nebylo vynalezeno!
V prodeji je široký sortiment litinového nádobí: pánve, hrnce, kotlíky, hrnce na husy.

Výhody litinového nádobí

Materiál a složení

Litina je slitina železa s uhlíkem (více než 2 % hmotnosti uhlíku) a dalšími prvky, obvykle s menšími přísadami křemíku, manganu a síry. Používá se k výrobě nádobí od starověku a dodnes je oblíbená po celém světě.

Rovnoměrné ohřívání a udržení tepla

Hlavní výhody litiny spočívají v její schopnosti pomalu se ohřívat, ale dosahovat velmi vysokých teplot. Ohřev probíhá rovnoměrně a nádobí si udržuje teplo po dlouhou dobu, což je ideální pro vaření masa.

Chemická inertnost

Materiál prakticky nevstupuje do chemických reakcí, je odolný vůči kyselinám a proto bezpečný pro vaření.

Odolnost

Litinové nádobí je nesmírně odolné. Pánev může být předána z generace na generaci a zachová si svou funkčnost – ne bude příliš krásná, ale velmi praktická.

Nepřilnavost

Jídlo se v litinové pánvi bez speciálního nepřilnavého povlaku nepřichytí ke dnu, díky nepřilnavým vlastnostem samotné litiny.

Všestrannost použití

Různé pánve a kotlíky jsou bezpečné pro použití v troubě a skvělé pro vaření na otevřeném ohni. Odborníci často tvrdí, že například pilaf je nemožné uvařit bez litinového kotle.

Typy litinového nádobí

Existují dva typy litinového nádobí: se smaltovaným povrchem a bez něj, každý s vlastními specifickými výhodami.

Náš tip: prohlédněte si sortiment našeho litinového nádobí:

 

Litinová  pánev WOK 

 

Litinová WOK pánev je ideální pro dokonalé smažení masa, brambor a zeleniny. Je vhodná také pro přípravu pokrmů východní kuchyně a polévek.

 

 

 LITINOVÁ PÁNEV NA GRIL 

Litinová grilovací pánev je skvělým pomocníkem pro přípravu chutných pokrmů jako jsou
šťavnaté masové steaky, grilovaná zelenina nebo křupavé klobásy. Tento unikátní tvar pánve přispívá ke vzniku křupavé a šťavnaté struktury pokrmů

 

 

  https://www.ekonadobi.com/litinovou-panev-na-palacinky/ Pánev na palačinky je vyrobena z litiny, rukojeť je vyrobena z olše, má ergonomický tvar a příjemně padne do ruky.
V sortimentu je pánev nabízena v průměru 220 a 240 mm. Nízká výška stěny 15 mm poskytuje komfort při přípravě palačinek.

 

 

 

 Litinová pánev s litinovou rukojetí je vynikající volbou pro vaření a pečení. Tato pánve jsou praktické a univerzální, protože jsou vhodné pro smažení, pečení i použití na otevřeném ohni.

 

 

 

 

 Litinový hrnec je ideální pro pomalé vaření a dušení díky svým vynikajícím tepelným vlastnostem a přirozeně nepřilnavému povrchu, který je výsledkem zdokonaleného výrobního procesu.

 

 

 

 

  Litinový kotlík je vybaven válcovým tvarem, plochým mírně zaobleným dnem, lité rukojeti a hliníkovým držákem pro zavěšení nad oheň.

 

 

 


Nevýhody litinového nádobí

Hmotnost

Značná hmotnost je hlavní nevýhodou litinového nádobí. Přestože litinová pánev je ideální pro výrobu palačinek, její těžkost může být problematická při vaření pro velkou rodinu.

Rezavění

Litinové nádobí bez smaltovaného povlaku může rezavět vlhkostí, což vyžaduje důkladné sušení po každém umytí. Tento problém lze sice snadno řešit čištěním, ale vyžaduje zvýšenou pozornost.

Smaltovaný povrch

Nádobí se smaltovaným povrchem je sice esteticky přitažlivější a odolnější vůči rezivění, ale smalt může prasknout při nárazech. To vyžaduje opatrné zacházení.

 

Jak vybrat litinové nádobí?

Tíha a velikost

Při výběru je důležité brát v úvahu hmotnost; těžší pánev znamená lepší kvalitu. Velikost by měla odpovídat potřebám vaší rodiny.

Specializované pánve

Litinová pánvička na palačinky: Její zvláštnost tkví v plochém dně a malých okrajích, což zajišťuje snadné obracení palačinek. Tato pánvička je navržena pro rychlé a rovnoměrné rozložení tepla, což je klíčové pro tenké a rovnoměrné palačinky. Používání litinové pánvičky pro palačinky také dodává těmto palačinkám charakteristickou vůni, kterou je těžké dosáhnout s jinými typy pánví.

Litinová pánvička wok: Tento typ pánve je ideální pro rychlé vaření na vysokém ohni, jako je stir-fry (jídla rychle smažená na silném ohni). Její hluboký a zakulacený design umožňuje ingrediencím pohybovat se od středu k okrajům, udržujíc při tom vysokou teplotu v centru, což je důležité pro vytváření autentických asijských jídel. Litina zajišťuje vynikající udržení tepla, činíc wok ideálním pro tento styl vaření.

Litinová pánvička na gril: Je charakteristická rebrovaným dnem, které imituje gril, umožňujíc masu a zelenině grilovat s charakteristickými proužky od grilu. Tato pánvička poskytuje vynikající kontakt s produktem, umožňuje tuku stékat dolů, čímž činí jídlo méně mastné. Rovnoměrné rozložení tepla a schopnost udržet vysokou teplotu činí litinovou pánvičku na gril nezbytnou pro přípravu masa s ideální kůrkou a zachování šťavnatosti uvnitř.

Poklice

Litinové víko je nezbytným doplňkem pro různé druhy litinového nádobí, zajišťující efektivní a rovnoměrné vaření jídla. Zde jsou některé typy litinového nádobí, pro které je použití litinového víka obzvláště prospěšné:

Litinové kotle a hrnce: Ideální pro dušení, vaření na pomalém ohni, stejně jako pro přípravu polévek a guláše. Litinové víko pomáhá udržet teplo a vlhkost uvnitř nádoby, což přispívá k měkkosti a šťavnatosti ingrediencí.

Litinové pánve a pánevky: Ačkoli většina jídel na pánvích se připravuje bez víka, pro některé metody vaření, jako je dušení zeleniny nebo příprava omáček, může být víko užitečné. Pomáhá udržovat stabilní teplotu a zabraňuje vysychání jídla.

Litinové sauté pánve: Použití víka z litiny zajišťuje další udržení tepla, což je ideální pro přípravu jídel, která vyžadují dlouhé a rovnoměrné tepelné zpracování. To umožňuje ingrediencím změknout a nasycení se chutěmi.

Litinové formy na pečení: Ať už se jedná o masové zapékanky, lasagne nebo dokonce chléb, litinové víko zajišťuje rovnoměrné vaření bez vysychání horní části jídla. Také udržuje jídlo teplé na stole až do podávání.

Litinové grilovací pánve: Při vaření některých druhů masa nebo zeleniny pod víkem vzniká efekt mini trouby, který umožňuje potravinám vařit se rovnoměrně ze všech stran, získávajíce charakteristickou vůni kouře.

Rukojeť

Litinové nádobí má různé typy úchytů, z nichž každý má své výhody a nevýhody. Zde jsou některé z nejběžnějších typů:

Litinové rukojeti

Výhody:
- Životnost: Litinové rukojeti jsou pevné a dlouhověčné, jako samotné nádobí.
- Univerzálnost: Nádobí s litinovými rukojetmi lze používat v troubě bez jakýchkoliv omezení.

Nevýhody:
- Zahřívání: Litinové rukojeti se zahřívají stejně jako samotné nádobí, proto je při používání nutné být opatrný a používat rukavice.

Dřevěné rukojeti

Výhody:
- Nezahřívají se: Dřevěné rukojeti se při používání na plotně nezahřívají, což činí používání nádobí bezpečnějším.
- Estetika: Dřevěné rukojeti dodávají nádobí estetický vzhled.

Nevýhody:
- Nepoužitelné v troubě: Nádobí s dřevěnými rukojetmi nelze používat v troubě.
- Péče: Dřevěné rukojeti vyžadují další péči, aby se předešlo jejich poškození vodou a vysokou teplotou.

Rukojeti z odolného plastu

Výhody:
- Pohodlí při používání: Nepřehřívají se při používání na plotně, což zvyšuje pohodlí používání nádobí.
- Lehkost: Snížení celkové hmotnosti nádobí, čímž je jeho manipulace snazší.

Nevýhody:
- Omezení pro použití v troubě: Odolný plast má teplotní omezení, kvůli kterým nádobí s takovými rukojeťmi nemusí být vždy vhodné pro použití v troubě.
- Odolnost vůči poškození: Plastové rukojeti mohou prasknout nebo se deformovat při vysokém teplotním namáhání.

Rukojeti z nerezové oceli

Výhody:
- Dlouhá životnost: Vysoká odolnost vůči korozi a mechanickému poškození.
- Použití v troubě: Možno používat v troubě, ale s opatrností kvůli možnosti zahřívání.

Nevýhody:
- Zahřívání: Rukojeti se mohou zahřívat, zejména při dlouhodobém používání na vysokých teplotách.

Každý typ rukojeti má své specifické vlastnosti, které je třeba zvážit v závislosti na konkrétních kulinářských potřebách a podmínkách používání nádobí.

Vybírat litinové nádobí je tedy umění, které vyžaduje zvážení různých faktorů - od hmotnosti po typ povrchové úpravy. Správný výběr zaručí, že vaše investice do litinového nádobí bude dlouhodobě odměněna vynikajícími kulinářskými výsledky.

 

Zdroj: Internetový obchod „EkoNádobí“ 

Autor:  Viktor Mykhailiuk