Pokud potřebujete pomoc s vytvořením objednávky. Neváhejte, rád pomůžu 605 105 026 - Viktor

LITINOVÉ NÁDOBÍ: MIMO MÓDU A KONKURENCI

Mladým hospodyňkám připadá litinové nádobí jako přežitek z dob babičky. Těžký, nejčastěji černý, s nepohodlnou rukojetí - proč to potřebujete, když moderní analogy vypadají nesrovnatelně atraktivněji? Ale zkušené hospodyňky se nikdy nerozejdou s litinovou pánví nebo kastrolem. Spolehlivější nádobí ještě nebylo vynalezeno!
V prodeji je široký sortiment litinového nádobí: pánve, hrnce, kotlíky, hrnce na husy.

Výhody litinového nádobí. Litina je slitina železa s uhlíkem (více než 2 % hmotnosti uhlíku) a dalšími prvky: obvykle s menšími přísadami křemíku, manganu a síry. Od starověku se používá k výrobě nádobí a dodnes se úspěšně používá po celém světě.
Hlavní výhody litiny jsou v tom, že se ohřívá pomalu, ale dokáže se zahřát na velmi vysoké teploty, k ohřevu dochází rovnoměrně, nádobí si pak udržuje teplo po dlouhou dobu. Je to prostě nenahraditelná kuchyňská pomůcka pro vaření masa. V něm není třeba pokrmy při vaření často míchat.
Materiál prakticky nevstupuje do chemických reakcí (proto je bezpečný pro vaření), odolný vůči kyselinám. Litinové nádobí je odolné. Pánev lze předat od babičky k vnučce a bude stejná jako při koupi - ne příliš krásná, ale velmi praktická. V takové pánvi se jídlo bez speciálního nepřilnavého povlaku nepřichytí ke dnu, protože samotná litina má nepřilnavé vlastnosti.
Různé pánve a kotlíky jsou bezpečné v troubě, skvělé pro vaření na otevřeném ohni. Odborníci tvrdí, že je nemožné vařit pilaf bez litinového kotle.
Existují dva typy litinového nádobí: se smaltovaným povrchem a bez něj.


Nevýhody litinového nádobí. Hlavní nevýhodou litinového nádobí je jeho značná hmotnost, je znatelně těžké. Litinová pánev je ideální na výrobu palačinek, ale je těžké na ní vařit palačinky pro velkou rodinu - ruce se unaví. Pravděpodobně proto jsou v dnešní době tak oblíbené různé lehké a pohodlné teflonové pánve.
Litinové nádobí bez smaltovaného povlaku může rezavět vlhkostí, ale tento nedostatek lze snadno odstranit: pánev lze vyčistit, ale její kvalita nebude ovlivněna. Aby nedošlo k procesu rezivění, je nutné nádobí po umytí otřít do sucha. Nemůže také uchovávat vařené jídlo.
Nádobí se smaltovaným povrchem je krásnější, povlak neumožňuje rezivění litiny, ale smalt, jak víte, může prasknout při nárazech a prasknout, což vyžaduje příliš opatrné zacházení s kuchyňským náčiním.
Jak vybrat litinové nádobí? Při nákupu litinové pánve je důležité vědět: čím je těžší, tím lépe. Velikost se vybírá v závislosti na velikosti rodiny. Pro výrobu palačinek se vyrábějí speciální pánve s nízkými stranami - jsou o něco lehčí. Nejčastěji však kupující berou univerzální pánev, kde je výška stran 4-5 centimetrů. Poklice je také potřeba, bude potřeba jak na dušení, tak při smažení, nadbytečná bude jen na palačinky. Kryty jsou vhodné jak litinové, tak žáruvzdorné sklo, hliníkové slitiny.
Rukojeť pánve nebo pánve může být vyrobena ze dřeva nebo žáruvzdorného plastu, což je vhodné pro smažení. Ale pokud máte takovou rukojeť, nemůžete dát nádobí do trouby. V prodeji jsou provedení s odnímatelnou rukojetí, ale nejsou příliš spolehlivé, poruchy se vyskytují přesně v oblasti připevnění rukojeti. Nejoptimálnější možností je použít pánev na smažení na sporáku a široký hrnec nebo kotel do trouby.


Jak připravit nové pokrmy k použití? V nové litinové pánvi nebo hrnci bez povlaku se jídlo může připálit až po prvním nebo druhém použití. Materiál by měl být "nasáklý" tukem. K tomu se do nové misky nalije trochu oleje a zahřeje se a poté se nechá stát, dokud nevychladne. Proto se olej vylije a nádobí se použije k vaření jako obvykle.
Péče o litinové nádobí. Aby vám litinové nádobí dlouho vydrželo, je třeba se o něj starat. Tato péče je ale docela jednoduchá. Litinové kuchyňské náčiní se doporučuje mýt jednoduše v horké vodě, bez jakýchkoli saponátů. Nedrhněte pánev tvrdou žínkou, i když na dně pánve zůstanou přilepené potraviny. Třením nebo poškrábáním může dojít k poškození přirozeného nepřilnavého povrchu a pro jeho obnovení budete muset olej v pánvi znovu vyvařit.
Pokud se něco přilepí na dno litinové pánve, nalijte do pánve horkou vodu a nechte chvíli odležet. Poté omyjte a vytřete dosucha.