NÁVOD NA POUŽITÍ DUBOVYH SUDŮ

NÁVOD NA POUŽITÍ DUBOVYH SUDŮ A SOUDKŮ

Před použitím k plnění dubových sudů je nutné umýt. Dubové dřevo je nasyceno velkým množstvím aromatických, vkusných, konzervačních, antiseptických a dalších užitečných látek. Nový produkt má je velmi vysokou koncentraci, proto musíte naplnit sud až po okraj obyčejnou studenou vodou z kohoutku nebo studny. Musíte vyměnit vodu jednou denně nebo každý druhý den, dokud voda přestane zhnědnout a sud přestane prosakovat. Sud není lepený, takže Vám začne na některých místech prosakovat to je normální jev, není třeba se bát a sud reklamovat. Do 5-10 dnů se sud uzavře, zacelí a již nebude prosakovat. Poté, když voda z dubového sudu stane průhlednou, musí být sud opařen vroucí vodou. Nalijte vroucí vodu do sudu (čím více, tím lépe) a převalte ji tak, aby horká voda navlhčila všechny stěny sudu. (POZOR!!! pokud je sud navoskovan, nelze použít horkou vodu. Tento krok přeskočte.)

DŮLEŽITÉ!!! Před nalitím alkoholu do sudu se ujistěte, že sud přestal prosakovat a je zvenčí suchý !!!!!

Po použití sudy na víno je nutno promyt roztokem sody (200 gramů na 10 litrů vody) a mnohokrát se propláchnout vodou.

Pokud byl sud  používán, nemůže být skladován bez tekutiny. Naplňte trochu vody (stačí 1 litr), pak sud nevyschne. Musíte vyměnit vodu alespoň jednou za měsíc a lépe – jednou za dva týdny.

Pokud jste si zakoupili dubový sud, ale ještě ho nepoužíváte, umístěte jej na vlhké a chladné místo (sklep) tak, aby si ve dřevu zachovalo přirozenou vlhkost.

Nejlepší je uchovávat sud naplněný alkoholem ve vlhkých místnostech – sklepech, kde bude vypařování produktu (tzv. Andělův podíl) minimální (5-10% ročně). Pokud do bytu umístíte sud palenky, zejména do blízkosti baterie, pak může odpařování za rok dosáhnout 50-70%.

 

Čím menší je objem sudu, tím větší je kontakt kapaliny s dubovým povrchem, tím rychlejší produkt dozrává, ale také větší procent odpařování.

Takže si určujete objem podle svých potřeb. https://www.ekonadobi.com/kategorie/dobove-sudy-a-soudky/