ekonadobi.com na Firmy.cz

NÁVOD NA POUŽITÍ DUBOVYH SUDŮ

Před použitím k plnění dubových sudů je nutné umýt. Dubové dřevo je nasyceno velkým množstvím aromatických, vkusných, konzervačních, antiseptických a dalších užitečných látek. Nový produkt má velmi vysokou koncentraci, proto musíte naplnit sud až po okraj obyčejnou studenou vodou. Musíte vyměnit vodu jednou denně nebo každý druhý den, dokud voda přestane zhnědnout. Sud není lepený, takže Vám začne na některých místech prosakovat, to je normální jev, není třeba se bát a sud reklamovat. Do 5-10 dnů se sud uzavře, zacelí a již nebude prosakovat. Poté, když voda z dubového sudu stane průhlednou, musí být sud opařen vroucí vodou. Nalijte vroucí vodu do sudu (čím více, tím lépe) a převalte ji tak, aby horká voda navlhčila všechny stěny sudu. (POZOR!!! pokud je sud navoskovan, nelze použít horkou vodu. Tento krok přeskočte.)

DŮLEŽITÉ!!! Je zakázáno vychladnout vroucí vodu v sudu, pokud jsou v místnosti cizí zápachy (benzín, barvy, cigaretový kouř a t. d.), dub je může vtáhnout do sebe.

Po použití sudy na víno je nutno promyt roztokem sody (200 gramů na 10 litrů vody) a mnohokrát se propláchnout vodou. Pokud byl sud byl používán, nemůže být skladován bez tekutiny. Naplňte trochu vody (stačí 1 litr), pak sud nevyschne. Musíte vyměnit vodu alespoň jednou za měsíc a lépe – jednou za dva týdny.

Pokud jste si zakoupili dubový sud, ale ještě ho nepoužíváte, umístěte jej na vlhké a chladné místo (sklep) tak, aby si ve dřevu zachovalo přirozenou vlhkost. Nejlepší je uchovávat víno a koňak ve vlhkých místnostech – sklepech, kde bude vypařování produktu (tzv. Andělův podíl) minimální (5-10% ročně). Pokud do bytu umístíte sud palenky, zejména do blízkosti baterie, pak může odpařování za rok dosáhnout 50-70%.

Čím menší je objem sudu, tím větší je kontakt kapaliny s dubovým povrchem, tím rychlejší produkt dozrává, ale také větší procent odpařování.

Takže si určujete objem podle svých potřeb. https://www.ekonadobi.com/kategorie/dobove-sudy-a-soudky/